Szaharai porviharok hatása a magyar napelemes energiatermelésre

Napelem, porvihar

Az utóbbi években egyre gyakrabban és nagyobb mennyiségben érik el Magyarországot a Szaharából származó porviharok. Ezek nemcsak a levegő minőségére, hanem a napelemes energiatermelésre is jelentős hatással vannak – hívják fel a figyelmet a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont és a Pannon Egyetem szakértői.

A kutatók szerint a jelenség vizsgálata kulcsfontosságú, mivel az időjárásfüggő megújuló energiaforrások, így a napelemek termelése is kiszámíthatatlanná válhat. A porviharok hatására csökken a besugárzás, ezáltal az energiatermelés is visszaesik, ráadásul a légköri por jelentős szerepet játszik a sugárzási viszonyok alakulásában.

A szakértők 2020 és 2023 között 46 szaharai porvihart elemeztek, és javaslatokat dolgoztak ki a jelenség hatékonyabb kezelésére. Megállapításaik szerint a legfontosabb a pontos előrejelzések fejlesztése, amelyek lehetővé tennék az energiatermelés és -fogyasztás közötti egyensúly fenntartását.

A por összetétele és optikai tulajdonságai eltérőek lehetnek. Míg a sötétebb ásványi szemcsék (például hematit, goethit) több sugárzást nyelnek el, ezzel növelve a légkör lokális felmelegedését, addig a világosabb részecskék visszatükrözik a fényt, hőmérséklet-csökkenést okozva. A finom por emellett elősegíti a felhőképződést, ami tovább csökkenti a besugárzást és így az energiatermelést.

A kutatók hangsúlyozzák: az előrejelzések javításához elengedhetetlen a naprakész porterhelési adatok és a megfelelő meteorológiai összefüggések beépítése a modellekbe. Az éghajlatváltozás miatt a jelenlegi előrejelzések egyre bizonytalanabbá válnak, így a megoldás nemcsak a pontosabb modellek fejlesztése, hanem az energiatároló kapacitások bővítése is.

A porviharok okozta energiakiesés akár több száz megawattos, egyes esetekben akár egy gigawattos is lehet, ami jelentős kihívást jelent az energiaellátásban. Bár gázturbinás erőművekkel részben kompenzálható a kiesés, ez magas költségekkel és megnövekedett károsanyag-kibocsátással jár.

Varga György, a HUN-REN CSFK Földrajztudományi Intézetének kutatója kiemeli, hogy a porviharokkal járó felhőzet jelentős befolyást gyakorol a sugárzási viszonyokra. Bár a legnagyobb napelemes termeléscsökkenés télen, a hidegpárnás időszakokban tapasztalható, a porviharok hatása szintén jelentős, és a klímaváltozás következtében a jövőben egyre gyakoribbá válhat.

 

Forrás: MTI

 

Kérd szakértőink segítségét, ne habozz!

Ha szeretnél te is környezettudatos és energiafüggetlen lenni, kérd szakértőink segítségét.
Tudásukat és tapasztalatukat felhasználva kiválasztják a neked megfelelő nepelemes rendszert.